Prostor venku: Před poštou

Docela mě baví rozebírat prostory venku a přemýšlet nad tím, proč některé fungují a jiné ne.

Proč se někde cítíme dobře a jinde nechceme být ani minutu. Co vše to ovlivňuje?

A jak jednoduše by šlo daný prostor vylepšit?

Dnes bych se chtěla podívat na vstupní prostor před poštou. Jde o velmi malý prostor, kde je umístěna i zvonička. Na to, jak je prostor malý se zde nachází nespočet prvků, které dohromady neladí a příliš nefungují.

 

Celkový pohled na řešené prostranství

 

Pohled na prostranství pošty ze západu

 

 

Prostor pošty před úpravou

Pojďme prostranství trochu rozebrat:

1. Budova pošty je zrekonstruovaná a pěkná, ale první co mě praští do očí je schodiště, které působí provizorně a nehezky. Vzhledem ke zvoničce je zde cítit jakýsi historický charakter, tak by i schodiště v kamenné podobě značně vyzdvihlo daný prostor.

2. Další co mě hned zaujme je přisedlá zeď k budově, na kterou se pravděpodobně během rekonstrukce pošty zapomnělo? Jak málo by stačilo, aby zeď splynula s poštou – pouze sjednocením barvy.

3. Ani výsadbou prostor nezaujme, je to typická komunistická „bezúdržbová výsadba“, navíc je místy odumřelá… Nevím jak vy, ale jalovce jako okrasnou výsadbu neberu.

4. Výsadba místy úplně zmizela, prázdná místa pravděpodobně způsobena vyšlapáváním. Pár „okrasných“ kamínků to nezachrání.

Navíc poštovní schránka, která je zvláštně umístěna prostoru neprospívá, obrubník kolem záhonu je nakřivo, místy padá. Nachází se zde větší množství dvířek k technickému zařízení, což nás limituje tím, že se zde musí zachovat přístup, tím pádem zeleň nemůže být až ke zdi.

 

A co zde tedy chybí?

  • Místo ke krátkodobému odpočinku – lavička.
  • Zajímává výsadba, která zaujme v každém ročním období.
  • Bezbariérový přístup (v současnosti řešeno zvonkem před schody)
  • Bezpečí a trochu soukromí – prostor je ze dvou stran obklopen komunikací. Nemáte si kde připravit dokumenty, když jdete na poštu.

Omezení prostoru?

K technickým skříňkám se musí zachovat přístup – lavička se vejde pouze bez opěradla, podél budovy vedou sítě technického vybavení.

Prostor po rekonstrukci

Prostranství potřebovalo trochu odlehčit od množství prvků a zároveň vytvořit prostor pro odpočinek. Podařilo se přemístit poštovní schránku kousek dál směrem k obecnímu úřadu, vydláždila se východní strana prostranství, která poskytne více místa, byla odstraněná nehezká výsadba, přilehlá zeď byla zrekonstruována a natřena stejnou barvou jakou má budova pošty.

Prostor byl doplněn lavičkou a odpadkovým košem v barvě dřevěného mola, jež se nachází u Infokoutu v blízkosti pošty.

Jako protiváha vydlážděné plochy se soustředila výsadba převážně na západní stranu, doplněná výsadbou podél schodiště a komunikace na východní straně.

Schodiště zatím zůstalo beze změn.

Výsadbové záhony byly utvořeny hlavně z trvalek suchomilného charakterušalvěje ,šanty, třapatky, perovskie, rozchodníky, rozrazily a hvězdnice. Záhon na západě je doplněn dominantou keře – komulí (motýlí keř), zatím dominantní není, ale bude 🙂 . Do pozadí výsadby byly umístěny keře mochny křovité. Výsadba u schodiště, která nebude tak vystavena slunci, byla doplněna kakosty.

Vybraný sortiment rostlin – šalvěj květy a listy (Salvia), třapatka (Rudbeckia), třapatkovka (Echinacea), Sedum (rozchodník), komule (Buddleia)

V jarním období záhon rozzáří narcisy a botanické tulipány.

Výsadba byla vysázena více nahusto, aby došlo k rychlejšímu zapojení a tím i záhon vyžadoval méně péče. Zamulčována byla drobným štěrkem, aby nedocházelo k příliš rychlému vysychání půdy. S rostoucím zápojem rostlin štěrk nebude vidět. Záhon se bude časem proměňovat – rostoucí komule zabere místo některým trvalkám, jiné trvalky převládnou a vyženou původní – projeví se přírodní sukcese (jen pokud to dovolíme a nebudeme přespříliš investovat do údržby).

Rostliny byly sázeny celkem nahusto.

Ačkoliv byl použit převážně velmi nenáročný sortiment rostlin, i tak není záhon bezúdržbový. Hlavně ze začátku než se záhon úspěšně zapojí, je třeba regulovat množství plevele, na jaře trvalky ostříhat, aby se podpořilo jejich rozvětvení, kvetení a celkové prospívání. V prvním roce při výrazných tropických teplotách rostliny podpoříme zaléváním.

Trvalky v den výsadby.

 

Výsadba po měsíci od založení záhonu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejný prostor, tak je třeba si pohlídat i případné vyšlapávání záhonů (umístěním dočasných plůtků), znečišťování odpadky atd.

Následná péče zapojeného záhonu, již nebude náročná, předpokládám, že zásah 2 x ročně by měl stačit (jaro-ostříhání trvalek+ odplevelení, léto nebo konec léta odplevelení).

Trvalkové záhony, ač mají v názvu dlouhodobý charakter vytrvalosti, úplně trvalé nejsou. Většinou jejich krása kolem pátého roku odchází a některé bude třeba vyměnit nebo nahradit jinými druhy, což není na škodu, furt to za to úsilí stojí.

Moc se těším na jaro až vykvetou cibuloviny, určitě přidám fotku.

Jsem zahradní architektka a provedu Vás plánováním venkovního prostoru. Pomohu Vám vytvořit zahradu nebo prostor, který bude sloužit Vám a ne vy jemu. Více o mně zde >
  • Chcete si vytvořit jedlou zahradu?
  • Nejnovější články
  • Kategorie