Stavební práce na domě dokončeny, všude bahýnko a vy už se vidíte obklopeni rostlinami různých barev, vůní a možná i chutí. Jaro se blíží , začínáte být nervózní a nejraději byste hned skočili do zahradnictví nakoupily rostlin, co se vám líbí a začali…
A co jako první? Strom! Dlouho roste a vy byste si chtěli už co nejdříve utrhnout sladkou meruňku nebo užívat si stínu, když už máme všichni ty terasy převážně na jih 😊
Tak pojďme na to, ale pozor, některé věci je dobré před pořízením stromu promyslet.
Důležité je se podívat na prostor pod i nad místem, kam byste chtěli svůj vysněný strom umístit.
Tak pokud jste toto zhodnotili a je to dobrý, tak pokračujeme dále:
Co od stromu očekáváte?
Tak všechno už jste zhodnotili a jde se vybírat. Doporučuji si na internetu zkouknout nejbližší zahradnictví, nastudovat si jak by měla přibližně zdravá sazenice vypadat a ujasnit si jakou velikost dřeviny by jste chtěli.
♠Okrasné (neovocné) dřeviny se většinou prodávají dle obvodu kmínku: 10-12 cm, 12-14 cm, 14-16 cm, 16-18 cm někde (většinou u keřových forem) se uvádí velikosti v kontejnerech o objemu v litrech např.5l, 15 l, 35 l.
♠Čím menší obvod kmene dřevina má, tím se většinou dřevina rychleji vzpamatuje z povýsadbového šoku a rychleji zareaguje směrem kterým chceme- začne růst. Větší stromy mají sice na první pohled výraznější efekt, ale delší dobu stagnují a ujímají se hůř. Může se tak stát, že mladší menší jedinec dožene toho staršího po pár letech.
♠Nezapomeňte také, že méně je více, nevypadá příliš hezky pokud na malé zahrádce do 600 m2 máte několik různých druhů stromů. Mnohem lépe vypadá, pokud alespoň jeden stejný druh zopakujete.
Stromy působí také svojí texturou a strukturou např. lehce a jemně – jerlín, bříza, dřezovec, nahovětvec , borovice a nebo naopak strnule až těžkopádně – buk, habr, lípa a nebo javor. Oba typy mají své správné místo a lze si s nimi takto psychologicky hrát. Dále na nás působí různé obrysy korun – pravidelné, nepravidelné, vodorovné (vrby)…
Další významnou věcí, která ovlivňuje působení Vaší zahrady je zabarvení zvoleného stromu.
Barevné odrůdy nejsou přirozené a ve volné přírodě neznámé. Typická zelená barva stromu se mění v postupných tónech i během roku a vrcholí na podzim, kdy nám utvoří chvilkový kontrast. Barevné kultivary hodně vyčnívají a ne na všechny budou působit uklidňujícím dojmem, který nám dává pohled do volné přírody. S barevností bych postupovala opravdu opatrně, málokdy se to povede tak, aby to nevypadlo jako kýč, přenechme barvy raději trvalkovým výsadbám.
I stromy co jsou „jen zelené“ mohou mít netradičně zabarvenou kůru, nebo rašící větvičky, zajímavé květy apod.
Ještě poslední věc, co mě k výběru stromů napadá je jejich dlouhověkost.
Strom dožívající se 50-100 let je krátkověký, 100-200 let středněvěký, 200-500 let dlouhověký, u ovocných je to zase jinak.
Jsem trochu alergická na větu při výběrů stromů: “ za 20/30 let už tu nebudu, to už velikost stromu bude řešit někdo jiný. „Následně je špatně umístěn strom, který tu bude žít dalších xx let. Dochází pak ke zbytečnému kácení stromů a beru to jako neúctu ke stromům. Zamýšlejme se nad tím, kam strom zasadíme, jak naroste za další léta a zda někde nebude překážet.
V blízkosti domu rozhodně nedoporučuji sázet vánoční stromy typu smrk a další mělcekořenící dřeviny (např.borovice), mohlo by dojít k vývratu💀 .
Tak a jaký je tedy ten nejlepší strom na Vaši zahradu? 😊
Bude to ten, který bude prospívat ve Vašich konkrétních podmínkách (půda, světlo, nam.výška, dostupnost vody) a který Vám dá to, co potřebujete – stín, plody, estetickou hodnotu (krásné květy), zvukové efekty (šumění listí, odhlučnění prostoru)
Napíši Vám sem pár tipů jako odrazový můstek – dřeviny, které ráda používám do menších zahrad:
současným hitem jsou muchovníky – indiánské borůvky, je to tedy spíš větší keř než strom
Pro velké zahrady:
Zde můžete mít téměř každý druh, ale nezapomeňte, že pokud nejste botanická zahrada, mnohem lépe vypadá opakování dřevin a seskupování stromů podle podobných textur a struktur.
Králem velkých zahrad pro mě je jednoznačně buk a platan (průměr koruny může být i více než 20 m).
Dále např.:
A na závěr bych dodala, že úspěchem ujmutí stromu, kromě správného výběru dle vašich stanovištních poměrů, je jednoznačně správná výsadba a příprava stanoviště (ale o tom jindy). Nebojte se do výsadby zapojit celou rodinu, děti budou nadšené a budují si tak vztah k přírodě. A určitě výsadba provedená s láskou a úsměvem povede zaručeně k úspěchu.
Já ráda svým dětem vyprávím o stromech, co pro nás dělají a jak působí, jak se jmenují, co na tom, že dcera si myslí, že stromy produkují kyselinu (doufám, že myslela kyslík😄 ) a syn si plete buk s habrem. Doufám, že se jim to dostane alespoň trochu do podvědomí a budou se ke stromům chovat jako k živým bytostem s respektem.